זכויותיה של אם חד הורית בעבודהעל פי חוקי מדינת ישראל אימהות חד הוריות הינן נשים שמגדלות ילד שטרם מלאו לו 18 (כלומר קטין) וסטטוס המשפחתי שלהן הוא - "לא נשואה". נשים אלו זכאיות להטבות כלשהן בכלל ובהקשר של זכויות נשים בעבודה בפרט. במאמר זה נפרט על מגוון הזכויות הקיימות לאם חד הורית במקום עבודתה, זכויות יתר על פני נשים נשואות עם ילדים. רצוי מאוד שכל אם חד הורית תכיר את זכויותיה ותדע לדרוש אותן במקום עבודתה:ימי מחלה של ילדים

כל עובד/ת בעלי ילדים זכאים לימי מחלה של הילדים. לעומת זאת אישה המוגדת אם חד הורית זכאית ל-8 ימי מחלה נוספים בכל שנה. ישנן אף מצבים נוספים בהם לאם יש ילדים עם מוגבלות כלשהי ונדרש עבורם סיוע מיוחד. במקרים אלה האם החד הורית זכאית לעוד 15 ימי מחלה מעבר לשמות הימים הנ"ל.

הטבות מס בקשר של נקודות זיכוי

אנשים רבים כמו חיילים משוחררים, בעלי תואר, ועוד זכאים למספר נקודות זכות מרשות המסים בישראל. השווי של כל נקודת זכות, עשוי להיות מתורגם לאלפי שקלים (תלוי בכמות וסוג נקודות הזיכוי). כמובן שגם לעובדת שמוגדרת אם חד הורית מגיע נקודות זיכוי ממס הכנסנה, כאשר הסכום מתקזז מההכנסה של אותה אם חד הורית בהתאם להצהרת ההכנסה שהיא מדווחת. בהקשר של נקודות זיכוי, חשוב לציין שסכום הזיכוי משתנה מתקופה לתקופה וחשוב לעקוב אחר נושא זה באתר של רשות המסים.

קורסים והכשרה מקצועית

הטבה מאוד משמעותית כחלק מזכויותיהן של אמהות חד הוריות עובדות שהתאלמנו, היא אפשרות לקבלת עזרה ושיקום בתחום התעסוקתי. ההטבה כולל, הכשרות מקצועיות וקורסים שונים מסובסדים. בדרך זו אם חד הורית יכול להרשות לעצמה למצוא תעסוקה (במדיה ולא היתה לה קודם לכן), או אפילו לשדרג את עצמה ולהתפרנס ברמה גבוהה יותר בזכות הכשרה רלוונטית.

הבטחת הכנסה


במקרים בהם אם חד הורית אינה עובדת במשרה מלאה מפני שאיננה יכולה לעבוד רוב שעות היום ולטפל בילדים, אותה אם זכאית למה שמכונה "גמלת הבטחת הכנסה". כמו כן, היא יכולה גם לקבל מימון של צהרונים ו/או קייטנות לילדים שלה בכדי לאפשר להרחיב את היקף המשרה.


לסיכום, ממולץ מאוד עבור כל אם חד הורית שאינה בטוחה היא מקבלת את מלוא זכויותיה, או שהיא חשה שפגעו בחלק מהזכויות המפורטות במאמר זה, לפנות בהקדם ל- עורך דין דיני עבודה שמתמחה בתחום זה. עו"ד מקצועי יוכל לבדוק בצורה יסודית האם אכן נשללו מאם חד הורית זכויות כלשהן, ולדרוש אותן מהמעסיק לאלתר.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

הלבנת הון - עבירה פלילית חמורה